інститут культурології

національної академії мистецтв україни

Науково-практична конференція “Зберігати не можна усувати. Декомунізація та деколонізація культури України: історичні, пам’яткоохоронні, мистецтвознавчі аспекти”
Березень 26, 2025

Проблеми декомунізації і деколонізації культури України в історичному, правовому, мистецтвознавчому аспектах постали в центрі уваги учасників науково-практичної конференції, яка відбулася 26 березня 2025 року в Центрі комунікацій Vcentri HUB.

Організаторами конференції виступили Центр професійного розвитку педагогічних працівників м. Києва та Інститут культурології НАМ України, які нещодавно уклали Угоду про співробітництво і партнерство. Програма заходу, який модерувала провідна наукова співробітниця Інституту історії НАН України, докторка історичних наук Ольга КОВАЛЕВСЬКА, складалася з трьох лекцій і дискусійної панелі.

У виступі старшої наукової співробітниці Інституту культурології Надії ГОНЧАРЕНКО наголошувалося на проблемі вибору критеріїв щодо збереження, переосмислення чи демонтажу об’єктів культурної спадщини. Лекцію кандидатки юридичних наук, завідувачки відділу культурної спадщини та пам’яткоохоронної справи Інституту культурології Марини МІЩЕНКО було присвячено особливостям понятійного апарату сфери культурної спадщини України та аналізу проблематики, пов’язаної з елементами культурної спадщини, у шкільних підручниках та програмах підготовки до ЗНО/НМТ. Докторка мистецтвознавства, професорка, заступниця директора з наукової роботи Інституту культурології Олена БЕРЕГОВА розкрила суть радянської культурної політики щодо українського мистецтва, акцентувала увагу на необхідності усунення з українського культурного простору наративів і міфологем тоталітарного суспільства та необхідності забезпечення навчального процесу новою методичною літературою, створеною з урахуванням деколонізаційного підходу. Жвава дискусія учасників конференції підтвердила актуальність запропонованих тем як вагомих складових системи національної безпеки України.