інститут культурології

національної академії мистецтв україни

Міжнародна науково-практична конференція «Креативний потенціал економіки культури в повоєнній відбудові України»
Червень 15, 2023

 

15 червня 2023 року Інститут культурології Національної академії мистецтв України спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Міністерством культури та інформаційної політики України, Інститутом філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, Фундацією «Суспільність» та Центром розвитку «Демократія через культуру» провели онлайн конференцію

«Креативний потенціал економіки культури в повоєнній відбудові України».

 

Ганна ЧМІЛЬ, директорка Інституту культурології НАМ України, докторка філософських наук, професорка, академікиня НАМ України

Ернесто ОТТОНЕ РАМІРЕС заступник генерального директора ЮНЕСКО з питань культури (скріншот з відеозвернення)

Микита ПОТУРАЄВ, голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики

З вітальним словом до учасників конференції звернулись: Ганна Чміль, директорка Інституту культурології НАМ України, Ернесто Оттоне Рамірес заступник генерального директора ЮНЕСКО з питань культури, Микита Потураєв, голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики; Галина Григоренко, заступниця міністра культури та інформаційної політики України.

Аспекти і роль креативного потенціалу економіки культури розкрили в своїх доповідях Девід Тросбі (Австралія), Галина Григоренко (Україна), Мілена Драґічевич-Шешич (Сербія), Крис Болдвін (Велика Британія-Іспанія-Болгарія), Саймон Манді (Шотландія-Вельс).

Девід ТРОСБІ, Почесний професор економіки Макгвайр університету (Сідней, Австралія)

Девід Тросбі розкрив значення економічних інструментів для захисту цінностей громад, збереження культурної спадщини і соціального розвитку.

Мілена ДРАҐІЧЕВИЧ-ШЕШИЧ, керівниця Кафедри культурної політики та менеджменту ЮНЕСКО (Інтеркультуралізм і медіація Балкан), професорка Університету мистецтв (Белград, Сербія)

Мілена Драґічевич-Шешич наголосила на ролі мистецтва як голосу спільноти (як на територіях воєнних дій, так і в статусі біженців), а також окреслила проблеми, з якими може зіткнутися українське суспільство на прикладі повоєнного життя балканських країн.

Крис БОЛДВІН, Британський режисер і куратор вистав, професор і письменник (Велика Британія-Іспанія-Болгарія)

Крис Болдвін продемонстрував, як можна засобами мистецтва подолати колективну травму в суспільстві “we understand our life through the story we tell” «ми сприймаємо наше життя завдяки історіям, як розповідаємо про себе» (Chris Baldwin). І проілюстрував це реалізації широкомасштабних мистецьких проєктів, здійснених у межах програми «Європейська столиця культури».

Саймон МАНДІ, Writer, art and music journalist / письменник, мистецький і музичний журналіст (Шотландія-Вельс)

Саймон Манді, почавши з практичного досвіду адвокації культурних проєктів перед інвесторами та урядом (зокрема, спільно з Чарльзом Лендрі), обґрунтував, чому робота громадського, наукового і мистецького секторів має значення під час війни.

Українські учасники конференції поділилися проблемами, з якими зараз стикається культурна сфера, і висловили конкретні пропозиції щодо наступних дій.

Як зазначив голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, «Ця конференція надзвичайно важлива, оскільки є першим кроком на шляху до нашої перемоги та відродження».

Леся КОЦУР, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри політології Університету Григорія Сковороди в Переяславі

Андрій ЗАЄЦЬ, директор Кам’янець-Подільського міжнародного кінофестивалю “Бруківка”

Українську перспективу і різні стороні практичних проблем реалізації озвучили в виступах: Леся Коцур, кандидатка історичних наук (Університет Григорія Сковороди в Переяславі) означила загрози впливу російських наративів в суспільному, міському і інтернет просторах; Андрій Заєць, засновник Кам`янець-Подільського міжнародного кінофестивалю “Бруківка” розкрив практичний досвід організації міжнародних фестивалів в умовах пандемії та під час війні; Юрій Смаліус висвітлив роль креативної економіки в культурній політиці.

Олександр БУЦЕНКО, радник дирекції Інституту культурології НАМ України

Дякуємо всім за участь!

За результатами Міжнародної науково-практичної конференції укладено
збірник матеріалів «Креативний потенціал економіки культури у повоєнній відбудові України».