Оніщенко Олена
Культурологічні виміри інтелектуальної прози: від художньої творчості до «ігор розуму»
Монографія
Рекомендовано до друку Вченою радою Інституту культурології НАМ України (протокол № 5 від 26 серпня 2021).
Монографію виконано в межах фундаментального дослідження Інституту культурології Національної академії мистецтв України за темою «Культурна антропологія в системі сучасної гуманістики: комунікативні технології, соціокультурні трансформації, міжнауковий підхід».
Керівник теми:
Причепій Євген Миколайович, доктор філософських наук, професор.
Рецензенти:
В. І. Панченко, доктор філософських наук, професор;
Р. П. Шульга, доктор філософських наук;
Л. Д. Бабушка, доктор культурології.
У монографії реконструйовано «теоретичну історію» проблеми художньої творчості і означено її місце в структурі європейської гуманістики. Відштовхуючись від концептуальних засад «філософії мистецтва», проаналізовано логіку взаємодії «інтелект — талант — геній», а інтелектуалізацію творчого процесу розглянуто у контексті видової специфіки мистецтва і передусім — літератури. Наголошено, що чинником формування «інтелектуальної прози» виступив фактор «незадоволеності культурою», який визнавала переважна більшість європейських інтелектуалів.
Спираючись на жанрову специфіку літератури, у монографії показано, що «прогнозування» інтелектуальної прози пов’язано із новелістикою, а есеїстика, натуралістичний, інтелектуальний, постмодерністський романи та жанр автобіографії представлені як авторські моделі «інтелектуалізму».
Для фахівців у галузі теорії та історії культури, естетики, літературознавства, мистецтвознавства, викладачів і студентів гуманітарних спеціальностей.
© Інститут культурології НАМ України, 2021.
© Оніщенко Олена, 2021.
УДК 82-322.1.09: [130.2+7.01]
ISBN 978-966-2241-64-8
О-58
352 с.
Культурологічні виміри інтелектуальної прози: від художньої творчості до «ігор розуму». pdf