інститут культурології

національної академії мистецтв україни

Оголошення про набір статей до спеціального числа щорічника «Етнологічні студії» (Ethnologies)
Листопад 14, 2022

Канадський журнал Ethnologies оголошує набір статей до спеціального тематичного числа, присвяченого нематеріальній культурній спадщині України. Ethnologies є рецензованим науковим журналом, що видається двома мовами (англійською і французькою) і покликаний поширювати знання про діяльність, пов’язану з фольклором та етнологією в Канаді та світі.

Етнологічні та фольклористичні студії в Україні мають довгу історію, розкриваючи багаті культурні та мистецькі традиції, що визначають національну ідентичність і були покладені в основу національних державотворчих проектів 19-го, 20-го і 21 століть. На не меншу наукову увагу заслуговує жива культура, що побутує в середовищі канадських українців та в інших великих українських громадах по світу.

Україна ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини (НКС) 2008 року. На сьогодні п’ять елементів НКС України включено до списків ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини й понад 50 елементів занесено до Національного переліку НКС України.

Російська агресія проти України, що почалася 2014 року і переросла в повномасштабну війну в 2022 році, створила загрозу існуванню української нації, її культурі та культурній спадщині. Проблеми визначення, вивчення, документування, охорони та передачі нематеріальної культурної спадщини – живої спадщини – стають сьогодні першочерговим завданням.

Статті приймаються за такими напрямами досліджень:

  • Нематеріальна культурна спадщина в Україні крізь призму імплементації Конвенції ЮНЕСКО 2003 року: загальний огляд, проблеми, охорона
  • Жива культура українських громад у Канаді та в інших країнах
  • Нематеріальна культурна спадщина як основа національної ідентичності та безпеки
  • НКС і сталий розвиток: локальні проблеми глобального значення
  • НКС і культурні традиції в умовах війни та в контексті надзвичайних ситуацій
  • Елементи НКС в Україні: конкретні приклади (кейси)
  • Інструменти та стратегії охорони НКС: передача знань – освіта, поширення інформації, дослідження, комунікація, створення мереж (нетворкінг)
  • Живі знання – жива культура – жива нація

Докладніше: Call for Papers Ethnologies UkrICH Ukrainian

Джерело: НАМ України